31 Temmuz 2016 Pazar

Kendin Yap: Saksı Ayağı /DIY: Mid Century Pot Stand

Merhaba.
Blogum sanki yaz tatiline girmiş gibi oldu bu ay. Bayramda köye gitmiştik birkaç gün için. Döneceğimiz gün bir an boşluğuma geldi ve merdivenlerden düşme tehlikesi atlattım. Tutunayım derken sağ elimde bir kemiği kırmışım. Alçı, alçıya alışma derken zaman da geçti tabi. Paylaşacak bir sürü şey birikti. Aslında nereden başlayacağımı bilmiyordum ama, evimiz için Ercüment ile birlikte yaptığımız saksı ayağımızı paylaşmak istedim.
A Beautiful Mess' i yıllardır takip ediyordum ve yapmak için sabırsızlandığım bir sürü şey kaydediyordum notlarıma. Bunlardan birisi de bu saksı ayakları. Büyüklü küçüklü bir çok çiçek aldık evimize ama çoğu hala kendi plastik saksılarındalar ve yerleri kesinleşmedi henüz. Biz de hem dekoratif duracak hem de işlevli birşeyler yapmak istedik. İlk ürünümüz de bu saksı ayağı.
Bauhaus'dan çıtalarımızı alıp malzemeleri de tamamlayınca gece vakti işe koyulduk.
50 cm yükseklikte ve 20 cm genişlikte bir stand yapmak için biz 240 cm uzunlukta bir çıta kullandık.
Çıtanın kalınlığını yapmak istediğiniz şekle göre seçebilirsiniz. Ancak büyük saksılar kullanacaksanız, ağırlığı kaldıracak kalın çıtaları tercih etmelisiniz.
Çıtamızı yukarıda gördüğünüz şekilde; 4*50 cm ve 2*20 cm olarak kestirdik Bauhaus'da.
20 cmlik ara çıtaları birbirine oturtup + şekli yapabilmek için her ikisinin de ortalarından eşit ölçüde yarıya kadar kesik açtık. Bu işlem için bizim  yeterli aletimiz olmadığı için, önce şekli çizdik ve bu şeklin kenarlarından matkapla delikler açtık. İnce bir testere ile keserek açtık oyukları.

Kısa çıtaları, istediğimiz yükseklikte olacak şekilde, uzun çıtalara 2'şer adet vida ile sabitledik. Bu iş için de daha sağlam olması için uzun vidalar ve şarjlı vidalama aleti kullandık. Her iki çıtayı da sabitledikten sonra üst üste koyarak son şekli verdik. Son kontrolleri de yaptıktan sonra kısa çıtaların birleştiği oyuk kısımlardan, uygun uzunlukta vida ile birleştirdik.
Bu uzunlukta bir stand yapacaksanız çıtanız kalın olmalı. 18*28 mm kalınlıkta bir çıta kullandık biz. Kullanacağınız saksının ağırlığına, standınızın genişliğine göre uygun çıta seçmelisiniz.


Birkaç çalışmamız daha oldu bundan sonra. Onları da en kısa sürede paylaşacağım. Takipte kalın!
Sevgiler.

8 yorum:

 1. Ellerinize sağlık. Çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle çok geçmiş olsun. Sonrasında da ellerinize kollarınıza sağlık olsun ki böyle güzelliklere imzanızı atabilesiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun, güzel temenniniz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Kesinlikle yapılabilir cok güzel duruyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim.
   Teşekkürler uğradığınız için.

   Sil
 4. İnsanın kendi emeğiyle yaptığı her şey çok daha güzel geliyor. Elinize sağlık, güle güle kullanın... Sevgiler... http://bizimmutfakdan.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Teşekkür ederim.
   Sevgiler.

   Sil

Tasarım:Sawako Kuronuma